Birkaç Dakikada Web Siteniz Hazır, Peki Ya Sonra?

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber sanal ortamda var olma gereksinimi arttı. Küçük-büyük demeden, kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere isteyen herkes web sitesi sahibi oldu, olmaya da devam ediyor. Hizmet sağlayıcı firmalar web sitesi açmak isteyenlere kolaylık sağlamak için web site hazırlama araçlarını kullanıma sunmaya başladılar. Web site hazırlama paketlerinden birini satın alarak sitenizi “sürükle-bırak” yöntemiyle kısa sürede hazırlayabiliyorsunuz. Firmaların reklamlarında dedikleri gibi, bu işlem sadece birkaç dakikanızı alıyor.

Tanıtımlarda denildiği gibi acaba gerçekten birkaç dakikada web site hazırlanabiliyor mu? Diyelim ki web site hazırlama paketlerinden birini aldınız, iyi-kötü bir site yapmaya başladınız. Sistemde bulunan hazır içeriğe sahip tasarımlardan birini sitenize yüklediniz. Tasarımda var olan yazıları ve resimleri kendinize göre değiştirdiniz. Buraya kadar herşey yolunda. Konunun en can alıcı kısmı şimdi başlıyor. Hazır tasarımda olmayan bir bileşeni sitenize yerleştirmek istediğinizde işler karışmaya başlıyor. Tanıtımlarda denildiği gibi “sürükle-bırak” yöntemiyle bileşeni tasarımın üzerine getirebilirsiniz ancak onu tam istediğiniz konuma ve boyuta getirme işlemlerinde, büyük çoğunluğumuz, “bilgisayarı parçalama” noktasına gelebilecektir.

Firmaların sunduğu hazır tasarım alt yapısı hizmeti aslında yukarıda bahsettiğim gibi kötü bir şey değil, aksine web tasarım işlerine biraz meraklı ve bilgili kişiler için nimet denilebilir. Bir tanıdığımın bu sistemlerden birisi ile yaptığı bir sitenin düzenlemesine yardımcı oldum. Sunulan tasarım esnekliği ile oldukça başarılı çalışmalar yapılabildiğini gördüm. Ancak bu alanda çalışmayan ve ilk kez web sitesi yapacak kişilerin başlangıçta bu sistemleri konuyu bilen birileriyle beraber denemesini öneriyorum. Belki de sizin açınızdan bakıldığında reklamlarda sunulduğu gibi birkaç dakikada yapılabilecek bir şey değildir…

Büyük bir hevesle kısa sürede yaptığınız internet sitenizin size zahmeti bu kadarla kalmıyor. Web sitenizin belirli dönemlerde güncellenmesi gerekebilir. Profesyonel hizmet almayıp sitenizi kendiniz yaptıysanız, daha önce yaptığınız düzenlemelerin şimdi tekrar nasıl yapıldığını hatırlaması da size kalıyor. Muhtamelen aradan çok uzun zaman geçtiği için de hatırlamak pek de kolay olmayacaktır. Önceden yaptığınız işlemleri bir yere not etmeniz bu noktada işinizi kolaylaştırabilir. Sabır, bilgi ve merak gerektiren bu iş, her ne kadar başlangıçta epey hevesli olsanızda artık sizin açınızdan can sıkıcı olmaya başlayabilir. Bir çok kişi, bu noktaya bile gelmeden profesyonel destek almaya başlıyor. E ne de olsa, telefon veya e-posta aracılığıyla “şuraya şunu ekleyelim, şuradan şunu çıkaralım” demesi daha kolay geliyor.

Kısa süre içinde web sitenizi hazırlayabildiğiniz şablon tasarımlar, maliyet açısından çok cazipler ancak bu sistemleri almadan önce profesyonel birinden bilgi almalısınız. Şablon tasarımlar bir noktaya kadar esnek bir yapıya sahip oldukları için, belki sizin ihtiyacınızı karşılayamayabilir. Boşuna masraf etmiş olmayın. İlk düzenlemeler ve sonraki düzenlemeler için profesyonel destek sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir