Twitter Reklamlarındaki Tehlike

Günümüzün boş vakitlerinde bir çoğumuz kendimizi internette buluyoruz. Özellikle sosyal medya en çok tercih ettiğimiz duraklarımızdan biri. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hepimiz siber dolandırıcılık gerçeğinin bilincinde olduk. Kendimizi dolandırıcıların ağında bulmamak için, internet üzerindeki işlemlerimizde oldukça dikkatli olmalıyız.

Kullanıcıların bilgilerini almak için kullanılan en eski ve halen kullanımda olan yöntem; sahte hesap oluşturma. Yıllardır sadece e-posta üzerinden uygulanmaya çalışılan sahte hesap yöntemi, bu kez sosyal medya kullanıcılarına karşı kullanılıyor. Popüler sosyal medya mecralarından biri olan Twitter’da bu amaç için oluşturulmuş hesaplar aracılığıyla verilen reklamlar bulunuyor. Bu reklamlar vasıtasıyla Twitter’ın, reklam verenin gerçekliğini yeteri kadar kontrol edemediği gerçeği de ortaya çıkıyor; o da ayrı bir tartışma konusu.

Sahte e-postalarda olduğu gibi; sosyal medya üzerindeki reklamlara tıklarken reklam veren hesabın gerçekliğini kontrol etmeliyiz. Hesap adı olarak kurum veya kuruluş adı olarak görünse de, hesabın kullanıcı adına bakıldığında aslında gerçek hesap ile alakası olmadığı kolayca anlaşılacaktır.

Özellikle bankaların isimleri kullanılarak yapılan reklamlardaki linkler bankanın internet bankacılığı sitesi yerine, dolandırıcıların hazırladıkları internet sitesine yönlendirmektedir. Bankanın internet bankacılık sayfalarını birebir taklit edemedikleri durumlarda ise, aşağıda görsellerde olduğu gibi, “yenilenen internet şubemiz” yazısını reklamlara eklemiş durumdalar. Bu şekilde kendimizi bankanın sayfasında olduğumuza inandırmaya çalışıyorlar. Yanlışlıkla da olsa reklamlardaki linklere tıklamamız bizi zarara uğratmaz ama açılan sayfada bilgilerimizi kesinlikle girmemeliyiz.

Sahte reklamların mağduru olmamak için, varsa, kurumların resmi sosyal medya hesaplarını takip etmeli ve reklamda bahsedilen kampanyanın kurumun resmi hesabında olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kurumların sosyal hesaplarına, her kurumun kendi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir