Web Hosting Nedir?

Web site kavramını artık duymayan, bilmeyen kalmadı. Küçük ölçekteki neredeyse bütün şirketlerin bile artık web sitesi var. Kişisel amaçlı açılan web sitelerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Ucundan kıyısından web sitesi yaptıran, uğraşan herkesin duyduğu bir terim var; web hosting. İnternet sitesi yaptırmak isteyenler “web hosting gerekli” cümlesini duymuşlardır. Web hostingin web siteyle ne alakası var peki? Kısa ve sade bir şekilde aşağıda anlatmaya çalışayım.

İnternette eriştiğimiz bütün internet siteleri, internet üzerinden herkesin 7/24 erişebileceği şekilde ayarlanmış güçlü özelliklere sahip bilgisayar üzerinde kurulu. İnternet sitesinin açılabilmesi için gerekli olan bütün dosyalar bu bilgisayarlar üzerinde. Biz bir siteye erişmek istediğimiz kendi bilgisayarımız, girmek istediğimiz internet sitesinin bulunduğu bilgisayarla iletişime geçip sitenin dosyalarını görüntüler. Böylece bir web sitesine girmiş oluruz. İnternet sitesinin dosyalarının, internet üzerinden erişilebilen bu bilgisayarlarda bulunmasına “Web Hosting” (Türkçesi Web Barındırma) denir.

İnternet üzerinden erişime açık, web sitelerin bulundurulduğu bilgisayarlara sahip firmalar çeşitli özelliklere sahip Web Hosting paketi sunuyorlar. Bu özellikler tıpkı bilgisayarların özellikleri gibidir. Yeni bir bilgisayar alırken nasıl disk kapasitesi, bellek mikrarı gibi özelliklerini karşılaştırıyor isek, web hosting alırken de bu ve benzeri özellikleri karşılaştırarak uygun web hosting paketini alabiliyoruz.  İnternet sitenize uygun olan özellikteki bu paketlerden birini yıllık olarak kiralayarak web sitenizi açabiliyorsunuz. Her yıl web hosting paketinizin yenileme ücretini ödeyerek sitenizin internette kalmasını sağlamış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir